Sandra Anna Warda

Obowiązek protokołowania uchwał zarządu – zmiany w KSH od października 2022 roku

Już 13 października 2022 roku wejdzie w życie ustawa z dnia 9 lutego 2022 roku o zmianie ustawy kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wprowadzi szereg zmian, które wpłyną na bieżące funkcjonowanie spółek. Przybliżamy Państwu najważniejsze z nich.

Jedną ze zmian w kodeksie spółek handlowych od października 2022 roku będzie wprowadzenie obowiązku protokołowania uchwał zarządu w spółkach kapitałowych. Protokołowanie jest jednym z podstawowych procesów monitorujących i dokumentujących prawidłowość funkcjonowania organów zarządczych, nadzorczych i właścicielskich.

Obowiązek protokołowania uchwał zarządu w spółce z o. o. będzie wprowadzał art. 2081 k.s.h., zgodnie z którym protokoły powinny zawierać:

  • porządek obrad;
  • imiona i nazwiska obecnych członków zarządu;
  • liczbę głosów oddanych na poszczególne uchwały;
  • zdania odrębne zgłoszone przez członka zarządu wraz z jego ewentualnym umotywowaniem.

Protokół będzie podpisywał co najmniej członek zarządu prowadzący posiedzenie lub zarządzający głosowania. Będzie jednak możliwość odmiennego uregulowania tej kwestii w umowie spółki lub regulaminie jej zarządu.

Przepisy te będą miały analogiczne zastosowanie do sporządzania protokołu z posiedzeń rady nadzorczej w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, na co wskazuje art. 222 §2 k.s.h.

Protokół posiedzenia organów prostej spółki akcyjnej oraz protokół uchwał zarządu spółki akcyjnej będzie posiadał takie same informacje, jak w spółce z ograniczoną odpowiedzialnoscią, z tym zastrzeżeniem, że protokół uchwał organów prostej spółki akcyjnej nie będzie zawierał obowiązku wskazywania porządku obrad.

Autor: Żaklina Sulikowska, r.pr. Sandra Warda

Podziel się z innymi

Ostatnie wpisy

O mnie

Sandra Anna Warda

Nazywam się Sandra Anna Warda i jestem radcą prawnym. Podstawą prowadzonej przeze mnie kancelarii jest obsługa prawna przedsiębiorców i wspieranie ich w prowadzeniu działalności. 

Newsletter

Najnowsze wieści ze świata prawa prosto do Twojej skrzynki.